Sağlığımızı korumak ve yiyeceklerin yapısının bozulmasını engellemek için bazı yiyecekleri buzdolabına koymamaya dikkat etmeliyiz. Dikkat edilmeden buzdolabına konulan yiyecekler rengini, vitaminini, tadını ve sertliğini kaybedebilir. Domates, fesleğen, patates, soğan, avokado, sarımsak, ekmek, zeytinyağı, kahve gibi yiyecekler buzdolabına konulmaması gereken yiyeceklerin başında gelir. Domatesi dolabın dışında bir saklama kabında ya da bir sepette muhafaza edebiliriz.
yiyecek-buzdolabi
Domates, buzdolabında tadını ve sertliğini kaybeder. İstemediğiniz bir yumuşaklığa sahip olur. Bunun yanında buzdolabına domatesi koyduğunuzda olgunlaşacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü domates buzdolabına konulduğunda olgunlaşma evresi durur. Fesleğen de buzdolabına girmemesi gereken yiyeceklerden biridir. Fesleğen tüm kokusunu diğer yiyeceklere yayar ve rengini çabucak kaybeder. Fesleğeni buzdolabının dışında bir bardak suyun içinde ya da ayıklayıp kurutup dondurabilirsiniz. Patates buzdolabının soğuğuna dayanabilecek bir yiyecek değildir. Soğukla birlikte patatesin içindeki nişasta şekere dönüşür ve artık elimizde tatlı ve pütürlü bir patates vardır. Patatesleri kilerde saklamak en mantıklı yoldur aynı zamanda patateslerinizin sağlığı için faydalıdır. Patatesleri karanlık yerde saklamak nefes almalarını ve daha geç çürümelerini sağlar. Soğan, kiler gibi serin ve kuru yerde saklanmalıdır.
Soğanı buzdolabına koyduğumuzda nemlenip küflenmeye başlayacaktır. Tadında ve renginde önemli ölçüde farklılık meydana gelecektir. Yeşil soğan ise içinde daha fazla su bulundurması nedeniyle kuru soğandan farklı olarak buzdolabında muhafaza edilebilir. Kuru soğanı ince ince kesip saklama kabı içerisinde derin dondurucuda saklayabiliriz. Buzdolabına koyarken dikkat etmemiz gereken bir diğer yiyecekte avokadodur. Aldığımız avokado olgunlaşmamış ise dolaba konulmamalıdır. Çünkü domateste olduğu gibi buzdolabı avokadoda da olgunlaşma sürecini durdurur. Ama eğer olgunlaşmış ise iç rahatlığı ile dolaba konulabilir. Sarımsak buzdolabına konulmamalıdır. Bir süre sonra nemden dolayı yumuşayıp küflenmeye başlayacaktır. Ayrıca esnek bir yapıya sahip olacaktır. Bundan dolayı sarımsak kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Ekmeği buzdolabına koyarken dikkat etmeliyiz.
Dolabın içerisindeki nemden ve soğuktan dolayı küflenecektir. Ekmeği ekmek sepetinde ya da dondurucuda saklayabilirsiniz. Zeytinyağı buzdolabına konulmamalıdır. Aksi halde katı yağ kıvamına gelecektir. Zeytinyağını temiz bir yağdanlık içinde serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Böylece kıvamında hiçbir değişiklik olmayacaktır. Kahveyi serin ve kuru yerde saklamalıyız. Buzdolabına konulduğunda kokusunu diğer yiyeceklere yayar ve tadını kaybeder. Kahveyi karanlık yerde saklamakta faydalı olur. Bu yöntem sayesinde kahve tazeliğini korumuş olur. Eğer kahve miktarınız çok ise dondurucuda saklanabilir.