Çorum’un Yemek Kültürü ve Çatal Aşı Çorbasının Tarifi

Çorum’un Yemek Kültürü ve Çatal Aşı Çorbasının Tarifi

Çorumun-Geneleksel-Çatal-Aşı-Çorbası-Tarifi

 

Çorum ili yerel yemek kültürü açısından çok zengindir. Çorbalar, hamur işleri, tatlılar, et yemekleri gibi mutfağın hemen hemen her alanında kendine özgü yemekleri vardır. Çorum’un kendine has çorbalarından çatal aşı çorbası ile düğün çorbası çok meşhurdur. Et yemeklerinden ise keşkek ile ortalık en bilinenlerindendir. Bunun dışında sebze yemeği olarak madımak adında bir lezzeti vardır. Hamur işlerinden ise Çorum mantısı ve hingal yine bu yörenin yerel tatlarındandır. Çorum’un İskilip dolması adında çok nefis bir yemeği de vardır. Tatlılardan kara çuval helvası, Çorum baklavası, tel tel, hası da, gül burma tadına mutlaka bakılması gereken lezzetlerinden bazılarıdır. Bunların dışında tiritli tandır böreği, leblebili yumurta, çökelek sündürme gibi daha birçok yerel yemekleri mevcuttur.

Çatal aşı Çorbası Tarifi Malzemeler 1 su bardağı yeşil mercimek 1 su bardağının yarısı kadar yarma veya buğday kırığı 2 yemek kaşığı zeytinyağı Tuz Sosu İçin Gereken Malzemeler 1 tane kuru soğan 3 yemek kaşığı tereyağı Biraz nane Biraz pul biber Hazırlanışı Öncelikle yeşil mercimekler iyice yıkanır ve suyu süzülür.Bir tencereye konulan yeşil mercimeklere üzerini geçecek kadar su katılır ve mercimekler haşlanır. Ardından mercimekler biraz diri halde iken bu tencereye yarmalar ilave edilir. Zeytin yağı ile tuz da katıldıktan sonra yarmalar pişene dek ocakta ateş üstünde bırakılır.

 

Su az gelirse üzerine sıcak su ilavesi yapılabilir. Bu arada sosu hazırlanır. Bunun içinde bir tavaya 3 yemek kaşığı tereyağı konulur ve eritilir. Eriyince ufak ufak ve küp küp doğranmış olan soğanlar katılır. Soğanların kavrulmasının ardından göz kararı nane ve pul biber de ilave edildikten sonra birkaç kere karıştırılıp ocaktan alınır. Hazırlanan sos diğer tencerede pişmekte olan çorbanın üzerine dökülerek karıştırılır. Güzel bir servis tabağında sıcak olarak sunulur. AFİYET OLSUN…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*