Kahvaltıların Hazinesi Yumurta

Kahvaltıların Hazinesi Yumurta

Kahvaltıların Hazinesi Yumurta Gün içerisinde sıkça tükettiğimiz özellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmez besinlerinden biride yumurta olmuştur. Kimi zaman kahvaltılarımız da, kimi zaman yemeklerimizde, kimi zaman ise hamur işlerinde kullandığımız yumurta aynı zamanda vücudumuza sayısız faydası olan değerli besinlerin başında gelmektedir. Pekiyi sıkça tükettiğimiz yumurtanın vücudumuza olan faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi? Sağlık açısından mutlaka tüketmemiz gereken yumurtanın işte bazı faydaları:

Yumurtanın İnsan Sağlığına Faydaları

 

Kahvaltıların-Hazinesi-Yumurta

– Yumurtanın en önemli özelliği şüphesiz ki protein yönünden önemli bir besin olmasıdır. Bunun dışında yumurta belirli miktarlarda D, E, K, B6 vitaminleri, çinko ve kalsiyum içermektedir. Bu değerler ise sağlıklı bir beden için mutlaka tüketilmesi gereken önemli kaynaklardan bazılarıdır.

– Özellikle gelişim çağında çocukların kas sistemlerinin gelişimine, boyunun uzamasına yardımcı olan protein, yumurta içerisinde de bulunması sebebiyle mutlaka günde 1 ya da haftada en az 3 sefer tüketmemiz gereken bir gıdadır.

– Göz sağlığı açısından da önemli bir etkiye sahip olan yumurta, Lutein ve Zeaanthin gibi iki farklı antioksidanı içerisinde bulundurur. Bu antioksidanlar ise zamanla göz retinasında birikerek koruyucu kalkan görevini üstlenir. Özellikle ileriki yaşlarda sıkça görülen ve yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt ya da görme kaybına karşı önlem almanıza yardımcı olur.

– Bunun dışında göz sağlığı açısından önemli olan A vitamini yumurtanın içerisinde de bulunmasından ötürü göz sağlığı açısında mutlaka tüketmemiz gereken bir besindir. A vitamini eksikliği ise kör olmada etkisi bulunan sıkça rastlanan bir durumdur.

– Yumurtanın toplum içinde sıkça bilinen özelliklerinden biri ise uzun süre tok tutmasıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*