Levrek Balığının Faydaları Nelerdir Ve Kaç Kaloridir

Levrek Balığının Faydaları Nelerdir Ve Kaç Kaloridir

Levrek-Balığı-Faydaları-Ve-Kaç-Kaloridir

Levrek Nedir?

Levrek balığı Atlantik okyanusu, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz sahillerinde bulunan boyu 40-100 cm arası 8-10 kilo ağırlığında yırtıcı özellikte bir deniz canlıdır.  Lezzetli eti vardır. Denizlerde yaşayanlar haricinde tatlı suda yaşayan türleri de vardır.

Levrek Balığının Faydaları

Levreğin faydaları için öncelikle söyleyebileceğimiz içeriğindeki kaliteli proteinleri sayesinde kas gelişiminde çok etkili olduğudur. Az yağ ve bol protein içeren levrek özellikle buğulama ve ızgara yapılarak servis edildiğinde diyet yapanların vazgeçilmez besini olmaktadır. Levreğin faydaları konusunda şunları da söyleyebiliriz. Levrek kan basıncını dengeler, düşük kolesterolü önler, zengin oranda bulunan A v e D vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Levrek balığı yalnızca protein içermez omega, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi insan sağlığına faydalı mineraller de içerir.

Levrek balığı nişasta ve yağların parçalanarak vücutta kalmasını sağlar. Kas ve iskelet sağlığında faydalıdır. Şeker hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Levrek Balığı Neye İyi Gelir

Levrek balığı yanık tedavilerinde başarılı sonuçlar elde etmektedir. Levreğin faydaları bununla bitmez, migren hastalarında ve göz tansiyonu olanlarda da levrek eti tüketmenin iyi geldiği bilinmektedir.

100 Gram Levrek Kaç Kaloridir

1 porsiyon yani 100 gram levrek balığı 105 kaloriye eşdeğerdir.

Levrek Balığının Besin Değerleri

Levrek balığının 100 gramında 0,8 gram yağ, 0,07 gram karbonhidrat, 18,4 gram protein bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*