Ramazanda Doğru Beslenme

Ramazanda Doğru Beslenme

Ramazanda en fazla görünmekte olan sağlık problemlerinden biri ise reflü’dür. Ramazan da beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmak için kızartma, kavurmalar, salam, sucuk, sosis gibi çok yağ ve baharat içen yiyeceklerden kaçınılması gerekiyor. İftar veya sahurda çok fazla tuzlu gıdaların kullanılmaması gerekiyor kullanımında ise sizleri daha fazla susatacağı için oruç tutulmasını zorlaştıracaktır. Bu durumlarda bulantı, midede ağırlık, yanma, kabızlık ve gaz gibi bazı sorunlara sebep olmaktadır.

Ramazanda-Doğru-Beslenme

Doğru beslenme

Bu tarz problemleri önlemek ve doğru beslenmek isteyenler iftarlarını, su veya hurma ile açtıktan sonra yağ oranı düşük olan iftariyelikler seçilmeli ve bir kâse çorba ile birlikte kepekli veya tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gerekiyor. Yaklaşık bir veya yarım saat ara verdikten sonra akşam yemeğine geçmeniz gerekiyor. İftar için haşlama,  ızgara veya fırında pişirilmiş tavuk, et veya balık yemekleri, sebze yemekleri ve bu emeklerin yanında yoğurt, salata, birkaç dilim ekmek tüketilmelidir. Ekmek kullanımı yerine pilav veya makarna gibi yiyecekler de yenilebilir. Fakat ağır hamur işleri, kavurma, kızartma ve tatlılardan uzak durulmalıdır. Beyaz undan yapılmış olan hamur işleri veya şekerli yiyecekler insülin salgısını uyararak çabuk acıkmaya sebep oldukları için kabızlığı olmayı tetiklemektedir.

Yürüyüş

İftardan sonra 1 veya 2 saat sonra yapılmasında fayda olan 30-45 dakika yapılan yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını ve besinleri depolamasını önlemektedir. Yetişkin birinin günlük sıvı tüketimi 1,5 veya 2 litre olduğu için, iftar ile sahur arasındaki zamanın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Yani bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*