Sağılıklı Kahvaltının Vazgeçilmezi Yumurta

Sağılıklı Kahvaltının Vazgeçilmezi Yumurta

 

Sağılıklı-Kahvaltı-Yumurta

Özellikle diyet listelerinde tüketilmesi önerilen yumurta uzun süre acıkmamanıza ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Düşük bir kaloriye sahip olan yumurta bu sebeple diyet yapanların olmazsa olmaz kahvaltı öğünleri arasında yer almaktadır. Kısaca yumurtanın kalorisinden bahsetmek gerekirse; orta boy bir yumurtanın beyazı yaklaşık 15 kalori, sarısı ise yaklaşık 60 kalori civarındadır. Yani tükettiğiniz orta boy bir yumurta yaklaşık olarak 75-80 kaloridir. Bu kalori ise ince bir dilim beyaz ekmek ile aynı miktardadır.

– Yumurtanın bilinen bir diğer özelliği ise kalp ve damar sağlığına olan bazı faydalarıdır. Her ne kadar kolesterol bakımından yüksek olduğu söylense de yumurta, belirli miktarda ve doğru tüketildiği sürece kalbe herhangi zararı bulunmayan bir besindir. Aksine Omega 3 yağı bakımından zengin olan yumurta, kalp hastaları açısından risk oluşturan trigliserit seviyesini azalttığı ve kalbe faydalı olduğu bazı araştırmalar sonucunda doğrulanmış bir besindir. Bu nedenle yağsız, sade ve haşlanmış yumurtanın kalbe zararının aksine faydasının olacağını belirtmemiz daha doğru olur.

– Bunun dışında pişmiş yumurtanın beden sağlığına faydalarının olduğu gibi çiğ yumurtanın da vücut sağlığına bazı faydaları bulunmaktadır.

Özellikle cilt ve saç bakımında etkileri bulunan yumurta bu sebeple bayanların sıkça kullanım tercihleri arasında yer almıştır. Çiğ olarak saça uygulanan ve belirli süre bekletilen yumurta saçların daha sağlıklı uzamasına, güçlenmesine ve dökülmemesine neden olmaktadır. Aynı zamanda cilt bakımı konusunda da kullandığımız çiğ yumurta bazı cilt maskelerinin içerisinde yer alması ya da sade kullanılması, içerisinde A vitamini bulunmasından ötürü cildin kurumamasına, sıkılaşmasına, nem dengesini korumasına ve cilt altında bulunan ölü hücrelerin canlanmasını sağlamaktadır.

– Hem sağlık hem de bakım açısında mutlaka bilinmesi gereken yumurtanın bir başka özelliği ise anne karnındaki bebeğin gelişimine yardımcı olmasıdır. Bu nedenle uzmanların hamile bayanlara hamilelikleri boyunca çok sık olmasa da haftada en az 3 defa tüketilmesi istenen yumurta, bebeğin gelişimi açısından önemli olan hayvansal besinlerin başında gelen bir gıdadır. Yumurta tüketen kişiler kolay kolay hasta olmazlar.Çünkü Yumurta en iyi bağışıklık kazandıran gıdadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*