Şişmanlık Nedir Nasıl Anlaşılır

Şişmanlık Nedir Nasıl Anlaşılır?

 

Şişman olunup olunmadığını hesaplayan bir yöntem vardır. Vücut kitle indeksi ile kilonun boya bölünmesiyle bulunur. Başka tanılarda vardır. Bu bayanlarda bel çevresinin 80 cm den fazla olması, baylarda ise 94 cm den fazla olması durumunda şişmanlık belirtisi konulur. Bu değerlerin yanında bayanlarda 88, baylarda 104 olması obeziteyi tanımlamaktadır.

Şişmanlık-Nedir-Nasıl-Anlaşılır

Şişmanlık Nedenleri Nelerdir?

En büyük neden fazla yemek yemektir. Hareketli bir yaşam tarzının olduğunu bilip kilo almam düşüncesi yanlıştır ve bir süre sonra kilo alımı başlar. Şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzından da kaynaklanmaktadır. Tüm gün oturarak çalışan ve çok yemek yemeği seven kişilerin kilo alımı daha fazladır. Televizyon karşısına tüm gün oturan ve abur cubur tarzı yiyecekleri tüketen kişilerde obez tanısı konulabilir.

 

Şişmanlığın Zararları Nelerdir?

Şişmanlık kalp damar hastalığına yol açabilir. Kolesterolün fazla olması tansiyon yüksekliğine ve damar tıkanıklığına sebep olmaktadır. Bu durum kalp krizini tetikler. Şeker hastalığının en büyük sebebi şişmanlıktır. Kilonuz ne kadar fazlaysa o kadar şeker hastası olma ihtimaliniz yüksektir.  Şişman kişilerde nefes alımı zordur çünkü solunum için şişmanlık yükten başka bir şey değildir. Bu durumda solunum güçleşir ve uyku hali görülür. Şişmanlığın zararlarından biride insan psikolojisini bozmaktır. Bir diğer zararı şişman kadınlarda zor doğum yapmaktır. Kısırlığa kadar yol açabilir ve adet düzensizlikleri görülebilir. Bu durumda da safra kesesi taşı olma ihtimali yükselir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*