Yemeye Doyamadığımız Çileğin İçinde Bulunan Elementler Nelerdir?

Yemeye Doyamadığımız Çileğin İçinde Bulunan Elementler Nelerdir?

Çileğin-İçinde-Bulunan-Elementler-Nelerdir

 

Çilek, yaz meyvesi olarak bilinen en lezzetli meyveler arasında yerini korumaktadır. Özellikle içinde bulunan zengin mineral ve besleyici vitaminler sayesinde çocuk gelişimi ve kemik gelişimi için çok faydalı bir gıdadır. Her çocuğun bolca tüketmesi gerektiğini hatırlatmak ve birden fazla faydalarından yararlanmasına yardımcı olmak gerekir. Bilimsel olarak üzümsü meyveler grubuna ait olan çilek; dünya çapında 20’den fazla türe sahip olmasının yanı sıra, yıllık çilek üretimi yaklaşık 5 milyon tonu bulmaktadır. Çilek tam olarak nasıl ve nerede yetişir merak ediyorsanız, şimdi sizlere çilek hakkında detaylı bilgilerden hatta nerede yetiştiğinden bahsedeceğiz.

 

Çilekler salkım şeklinde yetişmektedir. Drene (süzek) işlemi iyi yapılmış bir toprakta, çilek meyvesinin kökleri 60-70 cm’ye kadar iner. Spiral olarak dizilmiş yaprakların, havaların ısınması ile birlikte 1-3 ay ömrü olan patlayan embriyonik yapraklar 2-3 sonra tam büyüklüğe erişir. Gün uzunluğuna duyarlı olan çilek, yetiştiği bir bölgeden alınıp farklı bir bölge adapte edilmesi çoğunlukla uzun ve zor bir süreçtir.

 

Çilek içeriğinde bulunan elementler nelerdir? Bol miktarda potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum barındırır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra diğer meyvelerde rastlanmayan salisilik ait bulundurur. Yarım kâse çilek (8 adet, 144 gram); 18.7 mg magnezyum (günlük ihtiyacın 5’i) 1 gram protein (günlük ihtiyacın 2’si) 3.2 mg K vitamini (günlük ihtiyacın 4’ü) 0.6 mg demir (günlük ihtiyacın 3’ü) 0.6 mg manganez (günlük ihtiyacın (’i) 0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın 2’si) 0.6 mcg selenyum (günlük ihtiyacın 1’i) 7 gram şeker 11 gram toplam karbonhidrat 3 gram besin lifi (günlük ihtiyacın ’si) 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın 3’ü) 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın 3’ü) 34.6 mcg folat (günlük ihtiyacın 9’u) 130 mg omega 6 yağ asidi 0.6 mg niyasin (günlük ihtiyacın 3’ü) 220 mg potasyum (günlük ihtiyacın 6’sı) 131.5 gram su içerir. 65.7 mg C vitamini (günlük ihtiyacın 1’i) 92.9 mg omega 3 yağ asidi 22 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın 2’si) 0.2 mg çinko (günlük ihtiyacın 1’i) 46 kalori 33.9 mg fosfor (günlük ihtiyacın 3’ü)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*